Co robimy
Fundacja Save The Children pomaga dzieciom i młodzieży na całym świecie od ponad 100 lat. Dzieci są dla nas najważniejsze i stawiamy je zawsze w centrum uwagi. Oznacza to, że bardzo uważnie wsłuchujemy się w ich głosy, potrzeby i staramy się je w maksymalnym stopniu włączać we wspólne tworzenie programów pomocowych.
Wyróżnia nas też kompleksowe podejście - dbamy o to, by dzieci mogły się rozwijać, uczyć i były chronione przed przemocą. Reagujemy na nagłe kryzysy, ale również pracujemy nad długoterminowymi rozwiązaniami, które budują lepszą przyszłość. Wpływamy także na prawodawstwo, aby trwałe i realne zmiany na rzecz dzieci stały się rzeczywistością w krajach, w których działamy
W Polsce Save the Children, wraz z lokalnymi organizacjami partnerskimi, pomaga dzieciom nieprzerwanie od 2022 roku. Nasz zespół zapewnia pomoc humanitarną, chroni dzieci przed przemocą, wspiera ich edukację i zdrowie psychiczne. Fundacja pomaga również finansowo rodzinom w najtrudniejszej sytuacji.
Nasz zespół w Polsce liczy kilkadziesiąt osób. Siedzibę mamy w Warszawie, ale pracujemy w całej Polsce, szczególnie w mniejszych miejscowościach, tam, gdzie o zorganizowaną pomoc dla dzieci jest zdecydowanie trudniej.
Dzięki wsparciu naszych darczyńców, w ciągu ostatnich dwóch lat pomogliśmy w Polsce blisko 160 tys. osobom w tym ponad 118 tys. dzieci.
Jak wyglądają nasze działania w Polsce w praktyce?
Chronimy dzieci najbardziej bezbronne i marginalizowane poprzez zapewnianie im opieki zastępczej oraz wsparcie dla dzieci i rodzin mieszkających w miejscach zbiorowego zakwaterowania.
Walczymy z ubóstwem dzieci pomagając im zaspokoić ich podstawowe potrzeby. Nasz program ma na celu zapewnienie dodatkowej pomocy rodzinom znajdującym się w trudnej sytuacji, a dla tych żyjących w najcięższych warunkach mieszkaniowych Save the Children Polska oferuje wsparcie finansowe w wynajmie mieszkania.
Wiemy jak ważny jest rozwój na różnorodnych płaszczyznach, dlatego wspieramy młodzież w budowie przyszłej ścieżki zawodowej, uzyskaniu certyfikatów i szkoleń, które zapewnią im lepszy start w drosłym życiu.
Wraz z lokalnymi partnerami wspieramy edukację dzieci. Rozwijamy programy, które pozwalają zarówno dzieciom uchodźczym z Ukrainy jak i polskim poczuć się dobrze w szkole, lepiej uczyć i nawiązywać relacje rówieśnikami. Pomagamy opiekunom dzieci w kontaktach ze szkołą i instytucjami. Finansujemy również pracę asystentów międzykulturowych, którzy pomagają uczniom w rozwiązywaniu różnych problemów, odciążając nauczycieli i minimalizując potencjalne konflikty.
W sumie w Polsce wspieramy aż 25 szkół, w tym 4 ukraińskie oraz 60 cyfrowych centrów edukacji zlokalizowanych w bibliotekach publicznych w całym kraju. W bibliotekach dzieci znajdują bezpieczne przestrzenie, w których mogą się bawić, rozwijać, brać udział w zajęciach rekreacyjnych, uczestniczyć w korepetycjach i zajęciach online.
Wspólnie z naszymi partnerami prowadzimy zajęcia z języka polskiego za pośrednictwem szkół i placówek cyfrowych centrów edukacji, a także platformy cyfrowej Language Supp, która ma zasięg ogólnokrajowy. Dzięki temu dzieci lepiej integrują się ze środowiskiem polskim, łatwiej adaptują się w szkołach i zdobywają kwalifikacje.
Ważnym elementem naszej troski jest dbałość o zdrowie psychiczne dzieci. Zwracamy na to szczególną uwagę we wszystkich naszych programach.
Wszystkie te działania są możliwe dzięki pomocy darczyńców, osób takich, jak Ty! Zobacz, jak możesz nam pomagać i bardzo realnie przyczyniać się do poprawy położenia dzieci! Wejdź w zakładkę WSPIERAJ.